Jdi na obsah Jdi na menu
 

MINIMÁLNĚ DVĚ NOVÉ KNIHY BUDOU VYDÁNY PO SMRTI AUTORA

7. 4. 2009

 

Překlad oficiální tiskové zprávy:

 

TISKOVÁ ZPRÁVA K OKAMŽITÉMU ZVEŘEJNĚNÍ

NAKLADATELSTVÍ HARPERCOLLINS VYDÁ DVĚ NOVÉ KNIHY MICHAELA CRICHTONA

New York (6. dubna 2009) – Nakladatelství HarperCollins s hrdostí oznamuje celosvětové vydání dvou nových knih zemřelého autora Michaela Crichtona. První, nazvaná Pirate Latitudes, vyjde 24. listopadu 2009; druhá, dosud bez názvu, bude následovat na podzim 2010.

Pirate Latitudes je dobrodružný příběh pojednávající o pirátech v Novém světě. Děj se odehrává v roce 1665, kdy britská kolonie Jamajka musela snášet španělskou nadvládu. Příběh se soustředí na plán přepadení španělského korábu přepravujícího značné bohatství, zosnovaný guvernérem ostrova a věčným korzárem Hunterem. Svojí svižností a napínavostí se kniha Pirate Latitudes zařazuje k historickým klasikám, tentokrát od jednoho z nejoblíbenějších amerických autorů. Titul byl objeven v Crichtonových souborech. Napsán byl současně s knihou Next [česky Příští], vydanou v roce 2006.

Jonathan Burnham, senior-vice-prezident Harper, říká: „Pirate Latitudes je úžasně čtivé a veselé dobrodružné vyprávění o pirátech a zbohatlících na Jamajce v sedmnáctém století. Celá kniha je podložena detailně nastudovanými a živě podanými historickými fakty. Crichton se tímto titulem vrátil na pole, které prozkoumal již knihou The Great Train Robbery [česky Čtyři klíče/Velká vlaková loupež] – předkládáme staromilskou zábavu s překvapivými zvraty.“

Na podzim 2010 Harper vydá Crichtonův nejposlednější techno thriller, ve kterém popisuje obrysy nových vědeckých směrů a technologií, a to tak, jak to uměl jenom on. Nová kniha bude založena na rozvinutí Crichtonova vyprávění z dostupných poznámek a souborů. „To, že na obzoru čekají dvě knihy, nebo možná i více textů, může být pro miliony Crichtonových fanoušků určitou útěchou. Úžasný kulturní odkaz, který nám Michael Crichton zanechal, se těmito novými tituly ještě posílí,“ dodal Burnham.

Michael Crichton se narodil v roce 1942 a zemřel v listopadu 2008. Jeho bestsellery zahrnují knihy Říše strachu, Kořist, Kmen Andromeda, Jurský park či Proud času. Rovněž se podílel na vzniku seriálu Pohotovost.

[Originální tisková zpráva ve zbytku textu představuje nakladatelství HarperCollins, již bez souvislosti s Crichtonem.]

 


 

Překlad článku z New York Times:

 

Nakladatelství HarperCollins se chystá po smrti Michaela Crichtona vydat dvě jeho knihy

Tištěná verze New York Times
6. dubna 2009

Michael Crichton, autor bestsellerů jako byly „Kmen Andromeda“ a „Jurský park“, který zemřel v listopadu na rakovinu, po sobě zanechal nejméně jednu zcela dokončenou knihu a minimálně třetinu z druhé. Vydavatel oznámil, že obě budou vydány v následujícím roce a půl.

HarperCollins, vydavatel tří předchozích Crichtonových knih, publikuje 24. listopadu 2009 titul „PIRATE LATITUDES“ [cca „Pirátská území“, ovšem „latitude“ může kromě zeměpisné šíře zahrnovat i obecnější významy jako rozsah, prostor, volnost projevu atd.], dobrodružný příběh z Jamaiky sedmnáctého století. Stejná společnost plánuje na podzim 2010 uvést technothriller, na kterém Crichton pracoval před smrtí.

Jonathan Burnham, zástupce odnože nakladatelství Harper, uvedl, že je evidentní, že Crichton napsal „Pirate Latitudes“ ve stejné době jako „Příští“, poslední vydanou knihu.

Hrdiny nové knihy, objevené Crichtonovou asistentkou po autorově smrti v jeho počítači, jsou pirát jménem Hunter a jamajský guvernér, kteří plánují přepadení španělského korábu přepravujícího značné bohatství.

„Je to velmi pozoruhodný román, navíc s hluboce a důkladně nastudovanými fakty,“ řekl Burnham. „Celé je to plné úžasných detailů o tehdejší námořní navigaci a činnosti pirátů. Rovněž jsou rozvedeny vztahy mezi Novým světem, Karibikem a Španělskem.“

Titul představuje odklon od celoživotního Crichtonova knižního tématu, totiž morálních a společenských aspektů okolo vědy a nových technologií. Nicméně Burnham připomněl, že „Pirate Latitudes“ jsou svým způsobem návratem k historickému výkladu, jaký už Crichton předvedl svou knihou „Čtyři klíče/Velká vlaková loupež“, prvně vydanou v roce 1975. Burnham dodal, že nová kniha potřebuje jen několik editorských zásahů a že první náklad bude činit 1 milión kopií.

V době smrti byl Crichton uprostřed smlouvy na dvě knihy, z nichž první a vydanou byla „Příští“. Druhý titul – technothriller – rozepsal, ale úplně hotova je jen asi třetina. Burnham oznámil, že vydavatelství bude spolupracovat zejména s Lynn Nesbitovou, Crichtonovou agentkou po 40 let, na výběru spoluautora, který podle Crichtonových poznámek knihu dokončí.

„Chceme někoho, kdo je prvotřídním spisovatelem napínavých knih a současně rozumí Michaelově díle,“ řekl Burnham. „Z toho, co vím, vyplývá, že existuje mnoho poznámek a indicií k tomu, kam se měla kniha dále ubírat, takže spoluautor bude mít jasnou představu, jak navázat na již hotový materiál.“

Ani Burnham, ani Nesbitová ovšem ještě nedokončenou knihu nečetli. Nesbitová říká, že „Crichton si držel autorské soukromí jako žádný jiný ze spisovatelů, které jsem za život potkala“ a že nikdy neseznamoval agentku ani editory s žádným materiálem předtím, než měl hotovou celou první verzi rukopisu. Rovněž uvádí, že kromě obecné škatulky technothrilleru neví, o čem konkrétně nedokončená kniha pojednává.

Nesbitová také řekla, že už s Burnhamem diskutovali nad možnými kandidáty pro dopsání knihy, ale ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Dodala, že jakýkoliv výběr bude učiněn ve spolupráci se Sherri Crichtonovou, vdovou po spisovateli, která zastupuje jeho odkaz.

Vrátíme-li se k „Příští“, ve které Crichton zkoumal etická dilemata kolem rozvíjejících se aplikací genetiky, knihy se prodalo přes 500 000 kopií. Alespoň tolik uvádí agentura Nielsen BookScan, reprezentující asi 70 % maloobchodních prodejců, ale nikoliv řetězce jako WalMart. Burnham říká, že celková cifra se vyšplhala k 800 000 výtisků.

Nesbitová prohlašuje, že Crichton zanechal „mnoho, mnoho počítačových souborů“ a že v nich mohou být další knihy a nedokončené texty. „Ještě jsme se tím opravdu nezačali probírat,“ řekla.

Burnham ujišťuje, že v HarperCollins rozhodně neplánují vybudovat z Crichtonova jména značku, pod kterou by bezejmenní autoři, tzv. ghost-writeři, vydávaly další a další tituly, jako se to stalo po smrti Roberta Ludluma. „Crichton nebude obchodním jménem, pod kterým by byly publikovány pokračování a paralelní příběhy z jeho knih,“ uzavřel téma Burnham.

Článek v originále pro ty, kteří vládnou angličtinou a mohou si tak ověřit můj překlad.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář