Jdi na obsah Jdi na menu
 

Crichton ještě jednou, naposledy??? Snad… :-(

1. 12. 2011

Článek sepsaný pro tento web 29. 1. 2009, kdy nebylo jasné, co Crichtonovi pro smrti vyjde. Zachováno jako dobové svědectví. :-) Aktuálnější informace třeba zde. 

 

Crichton ještě jednou, naposledy??? Snad… :-(

 

 

Už jsou to téměř tři měsíce, co jsme se dozvěděli, že zemřel spisovatel Michael Crichton (23. 10. 1942 – 4. 11. 2008). Autor inteligentní, talentovaný, zábavný, vzdělaný, inspirující, napínající, informující, varující, všímavý, provokující, výjimečný. Autor, po němž zůstaly skvělé tituly, které budou zas a znovu fascinovat další a další čtenáře.

 

 

Zpráva o Crichtonově smrti nás zastihla zcela nepřipravené – a dokonce v očekávání jeho nové knihy, o které je tento článek.  Bude nám naposledy dopřána možnost začíst se do nového textu od jednoho z velkých (doslova i přeneseně) lidí své doby? Pojďme si důkladně zrekapitulovat již známá fakta.

 

 

***

 

 

Dnes se můžeme jen domýšlet, že pravděpodobně na jaře 2008 Michael Crichton informoval svého redaktora, potažmo vydavatelství HarperCollins, že práce na jeho nové knize pokročily natolik, že bude dopsána na začátku podzimu a připravena k vydání na konci roku, v obvyklém ročním období, ve kterém vyšla většina Crichtonových titulů.

 

 

Nakladatelství HarperCollins sice o nové knize veřejnost neinformovalo, natož aby ji už začalo propagovat (na oboje zbývalo hodně času), ale musela se objevit minimálně v interních plánech, protože se o ní zmínil jistý ekonomický magazín jako o „hotové věci“ a předpokládaném bestselleru Vánoc 2008. Ještě nepojmenovanému titulu bylo přiřazeno i ISBN (což znamená, že byl nakladatelstvím přihlášen u národní registrační agentury a získal jedinečné číselné označení).

 

 

Následně připravovanou knihu do své předprodejní nabídky zařadila nejvýznamnější internetová knihkupectví Amazon a Barnes & Noble, a to pod dočasnými kódovými názvy Thriller Two / Untitled Crichton. Jako datum vydání byla uvedena informace „listopad 2008“.

 

 

Následující měsíce se čekalo na to, až nakladatelství knihu oficiálně představí (včetně definitivního názvu) a započne reklamní kampaň. Zkušenost napovídala, že se tak stane v září nebo nejpozději v říjnu, ale stále se nic nedělo. Internetové obchody posunuly datum naskladnění až na konec prosince, po vánočních svátcích.

 

 

Osobně se domnívám, že Crichtonovi nejbližší redaktor v té době už věděl, že Michael musel kvůli postupující nemoci dopsání knihy odložit a že vydání do konce roku přestalo být reálné. Mlčení nakladatelství pokračovalo – zcela pochopitelně, protože ono vlastně nebylo co vysvětlovat (Crichton nechtěl svoji nemoc medializovat a jak už jsme si řekli, HarperCollins oficiální oznámení knihy prozřetelně neučinilo). Vydavatelství ovšem nežije ve vzduchoprázdnu, a proto k jeho obchodním partnerům, včetně internetových obchodů, dorazil další nový návrh data vydání, konkrétně 4. květen 2009.

 

 

4. listopadu 2008 Michael Crichton zemřel. Den poté to bylo oznámeno veřejnosti s tím, že odešel po statečném osobním – soukromém, nezveřejněném – boji s rakovinou. Pokud byste si měli přečíst jen jeden jediný Crichtonův nekrolog, musel by to nepochybně být výborný a originální článek Ivo Fencla, publikovaný na webu Neviditelný pes.

 

 

Obchod Amazon si pár dní po Crichtonově smrti poněkud zmateně pospíšil s vymazáním některých – ale ne všech – záznamů připravovaného titulu ze své databáze, prý i s konstatováním, že jim zrušení knihy oznámilo přímo nakladatelství HarperCollins. To je ovšem zásadní dezinformace, na Crichtona se v inkriminovaných dnech spíše jen vzpomínalo a nová kniha byla zmiňována pouze okrajově (stylem „asi vyjde v květnu 2009, alespoň tak to bylo plánováno“). Žádné zrušení nebylo nakladatelstvím deklarováno. Myslím a chápu, že situace byla zablokována z pietních důvodů. Redaktoři HarperCollins určitě nechtěli po pozůstalých ihned požadovat příslušný rukopis (nebo lépe řečeno soubor z Crichtonova počítače).

 

 

Výše uvedené potvrzuje vyjádření, které se objevilo v několika článcích na webu ihned po Crichtonově smrti:

 

 

Published by HarperCollins since his 2002 thriller "Prey," Crichton was working on another novel during the illness before his death. HarperCollins' Jonathan Burnham said it was unknown whether the book could be published posthumously, since the writer never discussed his work before it was completed. "He was truly a unique talent," Burnham said. "A visionary thinker, a writer whose range of intellectual passion and curiosity was vast and a great and generous entertainer."

 

 

Překlad nejdůležitější části: Crichton během nemoci pracoval na další knize. Jonathan Burnham z HarperCollins říká, že není jasné, zda titul může být vydán posmrtně, protože spisovatel nikdy nekonzultoval svá díla před tím, než byla dokončena.

 

 

Jásáte, že to je první oficiální vyjádření? Neradujte se předčasně. Zaprvé jsme se vlastně nic nedozvěděli, zadruhé Crichton měl se svými redaktory vždy více než dobrý vztah (troufám si tvrdit, že knihy s nimi konzultoval vždy dlouhé měsíce před úplným dokončením) a zatřetí je podezřelé, že slova pana Burnhama se na webu objevila sice rychle, ale jaksi okrajově, mimo dosah velkých seriózních médií, která se jinak Crichtonově smrti intenzivně věnovala. Na oficiálních stránkách www.michaelcrichton.com a www.harpercollins.com se neukázal ani řádeček, což trvá až dodnes…

 

 

Přesto desítky zdrojů a médií nadále uvádějí, že kniha vyjde 4. května letošního roku. Některé jen papouškují článek z Wikipedie, ve které k dané informaci chybí zdroj, ale pár webů působí věrohodněji (čerstvě zobrazují rok vydání 2009 – přesněji až konec roku – s odkazem na lokální pobočku HarperCollins, kanadskou či australskou).

 

 

Neoficiálně se hovoří o několika scénářích. První z nich, kalkulující s indiciemi přiděleného ISBN a určeného data, říká, že Crichton knihu téměř nebo úplně dokončil, ale kvůli nemoci pracoval pomaleji – až do listopadu, takže nakladatelství odložilo datum vydání o půl roku, na květen 2009. Nyní je rukopis zpracováván a kompletován tak, aby v únoru či březnu mohlo dojít k zahájení kampaně. Druhý scénář tvrdí, že kniha vyžaduje větší zásahy a nakladatelství najme ghost-writera, tedy člověka, který dílo za Crichtona anonymně dokončí, aby mohlo vyjít v marketingově výhodném termínu ke konci letošního roku. Narazil jsem i na informaci typu „jedna paní povídala“, že dokončení knihy bylo nabídnuto několika známým spisovatelům včetně Robina Cooka – přání otcem myšlenky? Mimochodem, Cook má také lékařské vzdělání a Crichton kdysi zfilmoval jeho napínavou knihu Kóma. Konečně zatřetí se můžete potkat se zlými jazyky, kteří šeptají, že kauza „poslední Crichtonova kniha“ vyšumí do ztracena a „Untitled Crichton – ISBN 9780007241019“ nikdy nespatří světlo světa.

 

 

Jaký je můj názor? Kloním se k mírnému optimismu, protože dění před Crichtonovou smrtí jasně indikovalo, že nová kniha bude co nevidět dokončena. Zkrátka, jak bylo napsáno na mnoha webech, nezbývá než doufat, že Crichtonova „Příští“ nebyla zároveň jeho poslední.

 

 

Pokud jste ze čtení tohoto textu unaveni, zkuste nechat své myšlenky zatoulat k propírané knize, která snad leží kdesi na nějakém pevném či optickém disku. O čem byste chtěli, aby byla?

 

 

No?

 

 

Tak vězte: Michael byl vždy na informace o probíhající práci vůči médiím velmi skoupý, ale v březnu 2007 naznačil, co právě píše:

 

 

„Dobrodružný příběh, jako byl Jurský park. A moc si to užívám.“

 

 

Stručná, ale pro jeho čtenáře velmi vzrušující odpověď. Po smutném listopadu 2008 už potřebujeme jen jedinou další odpověď na jednoduchou otázku – – – užijeme si to i my???

 

 

***

 

 P. S.

 

Nakladatelství Baronet pokračuje v reedicích Crichtonových knih. V dubnu znovu vyjdou „Let číslo TPA 545“ a „Pohotovost“.

 

***

 

Dopsáno 5. 2. 2009:

 

„Let číslo TPA 545“ a „Pohotovost“ v dubnu, jak je napsáno výše, nevyjdou. Důvodem je, že (cituji e-mailové vyjádření nakladatelství Baronet) „bohužel není jasné dědictví a tím pádem nejsou k dispozici autorská práva“.

 

Nemusím být jasnovidec, abych vydedukoval, že Crichtonova úplně nová kniha je možná zcela dokončená, ale nelze ji vydat, dokud se nevyřeší k ní náležející práva. Proto i ono soustavné mlčení všech stran.

 

Doufejme, že si manželky č. 1 až č. 4 nevyškrábou oči s manželkou č. 5 a jediná dcera že si nevjede do vlasů s bratranci či sestřenicemi. Za

a) si něco takového, jako spor o dědictví, muž Michaelova formátu opravdu nezasloužil

a za

b) by se to mohlo táhnout roky.

 

* * *

Dopsáno 7. 4. 2009 a 8. 6. 2009:

  

OZNÁMENY DVĚ NOVÉ KNIHY!!!

 Obrazek

 

  

Článek sepsaný pro tento web 29. 1. 2009, kdy nebylo jasné, co Crichtonovi pro smrti vyjde. Zachováno jako dobové svědectví. :-) Aktuálnější informace třeba zde. 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář